ZUS

Nasz doświadczony zespół prawników doskonale rozumie specyfikę prawa ubezpieczeń społecznych, co pozwala zagwarantować maksymalną skuteczność podejmowanych działań w interesie naszych klientów.

Naszym klientom oferujemy zaangażowanie w poznaniu ich problemu oraz profesjonalne doradztwo celem rzetelnego wskazania ich sytuacji prawnej.

Odwołanie od decyzji ZUS

  1. Od jakiej decyzjiOd każdej otrzymanej decyzji ZUS przysługuje możliwość złożenia odwołania.
  2. Termin na złożenie odwołania
    Termin na złożenie odwołania wynosi 1 miesiąc i liczony jest od dnia otrzymania decyzji. Należy pamiętać, że za dzień złożenia odwołania przyjmuje się dzień złożenia odwołania osobiście w placówce ZUS lub datę nadania odwołania w placówce pocztowej w przypadku, gdy odwołanie jest wysłane listem poleconym. Odwołanie złożone po terminie, bez względu czy jest uzasadnione czy też nie, nie jest uwzględniane, a skarżona decyzja, nawet niesłuszna, staje się prawomocna.
  3. Forma odwołania
    Odwołanie może być sporządzone na piśmie lub złożone ustnie w placówce ZUS do protokołu sporządzanego przez pracownika ZUS. Forma pisemna odwołania nie musi mieć szczególnej formy, ważne jednak, aby treść odwołania zawierała: 

    • Numer decyzji, którą skarżymy
    • Wskazanie, czy decyzję skarżymy w całości czy też w części, a jeżeli w części to w jakim zakresie
    • Uzasadnienie, dlaczego nie zgadzamy się z decyzją, wraz ze wskazaniem ewentualnych dodatkowych dowodów
  4. Gdzie składamy odwołanieOdwołanie od decyzji należy złożyć lub wysłać do placówki ZUS, która wydała skarżoną decyzję.
  5. Procedura rozpoznania odwołania
    Po złożeniu odwołania właściwa placówka ZUS ma 30 dni na jego rozpoznanie i ewentualną zmianę zaskarżonej decyzji z urzędu. W praktyce rzadko się zdarza, aby ZUS sam dokonywał korekty już raz wydanej decyzji. 

    Jeżeli ZUS w ciągu 30 dni nie uwzględni odwołania, przesyła akta ubezpieczonego wraz z odwołaniem do właściwego Sądu Ubezpieczeń Społecznych (Okręgowego lub Rejonowego). Następnie sprawa toczy się zwyczajnym trybem sądowym, zakończonym wyrokiem. Od niekorzystnego wyroku przysługuje apelacja do sądu wyższej instancji.

  6. Koszty
    Złożenie odwołania od decyzji ZUS jest wolne od opłat. Również postępowanie sądowe w razie nieuwzględnienia odwołania jest wolne od opłat.
  7. Podsumowanie
    Sama procedura jest stosunkowo prosta i zwolniona z opłat. Warto z niej korzystać, ponieważ często sądy zmieniają decyzje ZUS na korzyść odwołujących.

Umów bezpłatną konsultację


Dane kontaktowe

Adres
ul. Żytnia 15/17,
01-014 Warszawa
LEGAL BASE